Moje szczęśliwe wewnętrzne dziecko

Warsztat który pomoże Ci odzyskać siebie oraz uzdrowić relację ze sobą na niezwykle głębokim poziomie

Kim jest wewnętrzne Dziecko?

Jest to cudowna istota, stan twojego Ja, twojego Ego, który towarzyszy Ci przez całe życie.

Wewnętrzne dziecko to sposób zachowania i widzenia świata, który jest związany z tym magicznym okresem, w którym postrzegała(e)ś świat z zupełnie innej perspektywy - z dzieciństwem.

W Psychoanalizie i teorii Carla Junga nasze wewnętrzne Dzieciątko to jeden z archetypów, które żyją w naszej psychice i przemawiają przez nas w różnych sytuacjach. Może odbywać się to w sposób świadomy (kiedy mamy jasną i wspierającą relację z naszym Dzieckiem) lub nieświadomy - i niestety zwykle tak właśnie przemawia przez nas wewnętrzne dziecko.

Dziecko ma, jak wszystko w naszym świecie, swoją stronę cienia i światła.

Zranione dziecko jest przyczyną powielania i powtarzania wielu trudnych zachowań, emocji, przekonań i sposobu myślenia w dorosłości. Zablokowania, lęku, reagowania zamiast świadomych wyborów.

Zranione dziecko w nas „odgrywa” w naszym obecnym życiu sytuacje cierpienia, które zaznało w dzieciństwie. I nie chodzi tutaj wyłącznie o ciężkie traumy typu bicie czy alkoholizm w rodzinie, ale o te wszystkie sytuacje które sprawiły, że zaczęłaś/ąłeś źle o sobie myśleć, czuć, że coś jest z tobą nie w porządku, że powinnaś/ powinieneś być inna/y.

Każdy z nas niestety doświadczył takich sytuacji.

Trauma jest wszystkim tym, co powoduje w nas negatywne postrzeganie siebie.

Jest to niezwykle indywidualny proces, ponieważ jedna osoba może poczuć się mocno zraniona w sytuacji w której dla innej osoby - nic właściwie się nie stało.

Kiedy nawiązujemy wspierającą relacje z naszym zranionym Dzieciątkiem, otwieramy drzwi naszemu cudownemu Dziecku, które jest przepełnione radością, spontanicznością, kreatywnością i celowością naszego istnienia.

To cudowne Dziecko wie po co tutaj przyszłaś/ przyszedłeś i co tak naprawdę chcesz robić w życiu. Co sprawi TOBIE radość, szczęście i przyniesie ogromne zadowolenie, jak również przysłuży się światu.

Więc jeśli jeszcze tego nie odkryłaś/eś, oznacza to po prostu, że nie nawiązałaś relacji ze swoim Dzieciątkiem, które czeka na Ciebie.

Czeka aby móc pokazać Ci to wszystko, abyś mogła/ mógł znów widzieć świat przez pryzmat magii i cudowności.

Abyś znów mogła/ mógł zacząć cieszyć się sobą, tym kim jesteś.

Aby mogła sięgać do tych wszystkich ukrytych talentów i umiejętności, o których zapomniałaś, które drzemią pod powierzchnią niewyrażonych emocji.

Abyś mogła/mógł czerpać z niezmierzonych i nieskończonych zasobów kreatywności inspiracji.

Abyś mogła/mógł tworzyć to, co przyszłaś/ przyszedłeś kreować.

Abyś mogła/mógł poczuć, że życie jest naprawdę dobre i możesz dostać, otrzymać wszystko czego potrzebujesz.

Abyś znów mogła/mógł poczuć, że zasługujesz na wszystko. Wszystko to, co jest najlepsze na tym świecie i w tym życiu.

Abyś mogła znów poczuć, że jesteś tą jedyną/tym jedynym. Unikalną/ym niepowtarzalną Tobą, że już nigdy nikt nie będzie taki jak Ty i że przyszłaś tutaj po to, aby pokazać światu swoje cudowne światło.

Zapraszam Cię, wejdź ze mną na drogę odnalezienia swojego wewnętrznego Dzieciątka💛

Fragment odcinka podcastu Pole możliwości w którym poruszam temat wewnętrznego Dziecka, którego jednym z kluczowych zachowań jest czekanie/ oczekwianie.

Sprawdź czy twoje wewnętrzne Dziecko jest zranione i potrzebuje Twojego wsparcia.

Poniżej znajdziesz listę cech i symptomów które świadczą o ranie wewnętrznego Dziecka.

Poczuj, czy któreś z nich jest twoje? Ile z nich?

3 lub więcej świadczą o potrzebie uleczenia wewnętrznego dziecka.

✧ Mam problem z jedzeniem/ piciem, co objawia się poprzez emocjonalne objadanie się, picie alkoholu, wszelkie uzależnienia i skrajności z tym związane.

✧ Skrycie czekam na coś/ na kogoś. Czekam na wspaniałą propozycję pracy, na osobę która jest mi przeznaczona, na to, że ktoś mnie „odnajdzie”, złoży propozycję nie do odrzucenia, pokaże co robić, poprowadzi mnie drogą do mojego spełnienia.

✧ Nie umiem powiedzieć sobie nie, powstrzymać się - nawet kiedy wiem, że to co chcę zrobić szkodzi mi/ i innym.

✧ Bardzo boję się, że ktoś bliski odejdzie z mojego życia, opuści mnie.

✧ Nie jestem w stanie wyjść emocjonalnie z relacji/ sytuacji, która jest dla mnie szkodliwa i toksyczna. Nie mogę jej zakończyć, lub/i nie mogę przestać myśleć o tej osobie, zmienić pracy itd.

✧ Boję się poprosić o to, czego potrzebuję. Nie mówię o moich potrzebach ponieważ towarzyszy mi lęk, że nie zostaną spełnione/ spotkam się z odmową.

✧ Jestem spokojną osobą i nie czuję złości.

✧ Bardzo pragnę i potrzebuję być podziwiana/y, dostrzegana/y, adorowana/y przez innych, żeby się dobrze czuć.

✧ Obawiam się kiedy mam zrobić coś nowego, innego, czego jeszcze nigdy nie robił@m. Te obawy i wątpliwości są tak silne, że zwykle wolę tego nie robić, niż zrobić źle, ośmieszyć się, ponieść niepowodzenie.

✧ Dużą trudność sprawia mi przyjmowanie: dobrych słów, komplementów, prezentów, pieniędzy, nie wiem jak się zachować kiedy ktoś chce mi coś postawić. Zawsze zastanawiam się jak się odwdzięczę.

✧ Kiedy czuję złość na kogoś, nie wiem jak ją wyrazić. Sprawia mi trudność mówienie o tym że np. gniewam się, zwykle więc zachowuję to dla siebie i wewnątrz przeżywam różne dialogi. Często osoba która mnie zezłościła nawet o tym nie wie.

✧ Mam niezdrowe nawyki/ uzależnienia z których nie jestem w stanie zrezygnować, choć bardzo chcę.

✧ Mam zwyczaj rozmyślać zastanawiać się nad tym, co czują i myślą inne osoby, co stało za ich słowami, za ich zachowaniem, wiadomością. Analizuje, domyślam się, czasem nawet zgaduję, nie pytam, nie sprawdzam bezpośrednio.

✧ Jestem w zastoju. Choć czuję, że powinnam/ powinienem zrobić krok, to nie podejmuję działania. Nie do końca wiem dlaczego tak jest.

✧ Czuję się dziwnie w sytuacjach społecznych. Odczuwam stres, czuję się nieswojo kiedy jestem z innymi osobami, kiedy mam kogoś poznać, czuję się dziwnie w grupach ludzi.

✧ Towarzyszy mi lęk i poczucie, że ktoś może mnie zdradzić, zostawić, że mi nie pomoże, lub że muszę sam/a o wszystko zadbać. Że nie mogę liczyć na innych.

✧ Kiedy jestem zupełnie nowym miejscu czuję niepokój i strach, np. podróżowanie w dalekie, nieznane miejsca wzbudza to we mnie. Kiedy pojadę na wymarzone wakacje i mam mnóstwo planów, mogę zrobić wiele różnych rzeczy, eksplorować - zazwyczaj jednak tego nie robię, np. zostaję w hotelu.

✧ Ciężko jest mi wyznać głębokie uczucia, które żywię w stosunku do siebie oraz innych, powiedzieć otwarcie i głośno: kocham cię, jestem z ciebie dumna, akceptuję cię, jestem za ciebie tak wdzięczna/y itd.

✧ Unikam konfrontacji i kłótni, nie chce ich wzbudzać, kiedy wiem że powinnam powinienem powiedzieć coś co może wywołać sprzeciw - raczej zachowuję to dla siebie.

✧ Nie potrafię bezpośrednio powiedzieć komuś NIE, lub sprawia mi to taką trudność, że tłumaczę się i wymieniam powody dla których nie mogę czegoś zrobić, ponieważ nie chcę zawieść drugiej osoby.

✧ Zwykle planuję wszystko do przodu. Kiedy np. jadę na wakacje mam wszystko zaplanowane, wiem jakie aktywności są w miejscu do którego się udaję, wiem co chce zobaczyć i zrobić. Lubię miejsca znane, sprawdzone, np. restauracje, czy drogi którymi chodzę, jeżdżę (autem).

✧ Często nie potrafię określić tego co czuję, nazwać emocji które towarzyszą mi w danej chwili, zwłaszcza tych niewygodnych stanów które pojawiają się pod wpływem różnych sytuacji i wtedy nie wiem, co mam „ze sobą zrobić”.

✧ Współzawodnictwo w niezwykły sposób nie pobudza. Porównuje się z innymi i w głębi siebie chcę być najlepsza/y. Współzawodniczę innymi np. w myślach porównując się i oceniając moje zalety, postępy itd.

✧ Nie mam żadnego planu na życie i nie wiem co robić. Mam mętlik w głowie jeśli chodzi o ważne kwestie mojego życia. Szukam odpowiedzi.

✧ Kiedy działam, chce coś zrobić to albo wiem, że wszystko pójdzie po mojej myśli i będzie tak jak chcę, wiem jakie będą efekty, albo w ogóle nie próbuję, nie podejmuję się działania jeśli coś może pójść nie po mojej myśli, lub nie wiem co się stanie.

✧  Nie potrafię powiedzieć NIE ważnym dla mnie osobom np. rodzicom, szefowi, reprezentantowi jakiejś instytucji - profesorowi, księdzu itd. Nawet jeśli czuję i wiem, że nie chcę czegoś robić/ nie zgadzam się ze zdaniem, opinią tej osoby.

✧ Nie wiem czego chcę. Nie umiem się zdecydować, nawet jeśli chodzi o naprawdę ważne kwestie mojego życia. Waham się.

Te zachowania i symptomy mają miejsce w naszym życiu niestety tak długo, aż zaopiekujemy się naszym wewnętrznym Dzieciątkiem.

Wg. wspaniałej psychoterapeutki systemów rodzinnych Virginii Satir 96% rodzin jest dysfunkcyjnych.

Inni psycholodzy twierdzą, że ten procent jest wyższy.

Dlaczego więc tak nie myślimy? Dlaczego uważamy, że nasze dzieciństwo było względnie w porządku? Lub że było pozytywne, dobre?

Ponieważ to, co działo się w naszej rodzinie jest dla nas „normalne”. Dziecko nie wie jak może być inaczej, nie wie jak jest inaczej, więc normalnym stają się również np.

  • wszelkie nadużycia emocjonalne (nie płacz, nie możesz mówić nie tatusiowi/mamusi/dorosłym, dziewczynki się nie złoszczą..)

  • brak czasu na beztroską zabawę, „nic nie robienie”, lub w druga stronę - brak struktury, reguł, oraz poczucia bezpieczeństwa z tym związanego

  • oschłość emocjonalna, brak dobrych słów, docenienia, brak bliskości, przytulania

  • konieczność spełniania perfekcjonistycznych i wygórowanych wymagań rodziców (musisz mieć czerwony pasek, być najlepsza/y)

  • konieczność wpasowania się w postawioną dla nas formę, zamiast wspierania tego kim naprawdę jesteśmy, co sprawia że porzucamy sami siebie i w dorosłości nie wiemy co chcemy robić, kim mamy być, nie możemy się odnaleźć itd.

To jedynie kilka przykładów bieżnie spotykanych dysfunkcji w rodzinie, uważanych za „normalne”.

Normalnym wydaje się nam to co przeżyliśmy, ponieważ nie znamy uczuć, przestrzeni, stanu w którym istnieje zdrowy system rodzinny. Nie wiem JAK czuje się wewnątrz dziecko/człowiek, który wyrósł we wspierającej, zdrowej rodzinie.

Do tego naturalnie wszyscy idealizujemy naszych rodziców i dzieciństwo. Normalnym więc jest fakt, że w dorosłości „nie pamiętamy” tego, co naprawdę stało się w naszym dzieciństwie.

Nasze dorosłe, obecne życie mocno wyraża prawdę o naszym dzieciństwie.

A nasze wewnętrzne Dziecko zawsze pamięta.

I w dorosłości zaczyna działać poprzez nas kiedy wchodzimy w relację., kiedy chcemy budować szczęśliwe małżeństwo, kiedy przywołujemy na świat nasze dzieci..

Zaczynamy zdawać sobie sprawę że coś jest nie tak. Że pojawiają się w nas lęki, blokady. Niekontrolowane wybuchy gniewu. Że zachowujemy się nie tak, jak chcielibyśmy się zachowywać i czuć.

Więc kiedy nadarza się okazja taka jak kryzysowa sytuacja, nowa relacja, praca, nowy projekt, narodziny dziecka, odejście kogoś, głęboka zmiana w naszym życiu - nieświadomie wchodzimy w zachowanie zranionego Dziecka, np. niemocą, nie mogąc nic zrobić, powiedzieć, „wykrztusić” z siebie kiedy wiemy, że powinniśmy zareagować, lub nie robiąc tego co powinniśmy/chcemy zrobić (lęk, zablokowanie), albo wybuchając nie wiadomo dlaczego, a później czujemy się winni…

Czy znasz takie sytuacje?

Te wszystkie symptomy świadczą o zranionym wewnętrznym dziecku, które potrzebuje twojej pomocy abyś mógł/mogła żyć i funkcjonować inaczej.

Zdrowiej. Pełniej. Bardziej świadomie. W zgodzie z prawdziwą/ym sobą.

Warsztat oparty jest na praktykach i technikach które transformują i otwierają twoje serce na relację z wewnętrznym Dzieckiem.

Zawiera również część teoretyczną, ale zaznaczam, że nie będzie to tylko wykład/ porcja wiedzy, którą przyjmujemy umysłem.

Nasze wewnętrzne dziecko nie mieszka w naszej głowie i z tego poziomu niestety nie jesteśmy w stanie nawiązać z nim połączenia.

Prawdziwa zmiana odbywa się w sercu i na poziomie naszych emocji, ciała.

I do takiej zmiany Cię zapraszam.

Na tych warsztatach

✧ odnajdziesz oraz poznasz swoje wewnętrzne Dziecko

✧ dowiesz się, jak zranione Dziecko wypływa na twoje życie w tu i teraz, określisz wiek swojego wewnętrznego Dziecka (czas kiedy zostało zranione), przejdziesz przez proces uleczania go/jej, jak również otrzymasz proste i niezwykle skuteczne metody uleczenia twojego Dziecka

✧ zaprosisz do swojej przestrzeni swoje cudowne Dziecko, poznasz sposoby na nawiązanie bezpośredniego kontaktu z nim, abyś mogła/mógł odkryć swoje magiczne zdolności i powołanie, żyć i oddychać pełna piersią w poczuciu zadowolenia i szczęśliwości

✧ jako dodatkowy materiał otrzymasz medytację spotkania i wsparcia siebie w przeszłości

Szczęśliwa wewnętrzna dziewczynka = szczęśliwa, spełniona, dojrzała Kobieta